4 Mayıs 2012 Cuma

DAÜ SINAV TARİHİ AÇIKLANDI


Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin KKTC’li öğrencilere yönelik 2012-2013 akademik yılı giriş ve burs sınavı 6 Haziran’da yapılacak.

Sınav, DAÜ Kampusu ve Lefkoşa Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu’nda olmak üzere iki merkezde, 10.00-12.30 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Sınavla ilgili başvurular 5 Haziran tarihine kadar DAÜ Öğrenci İşleri Müdürlüğü’ne veya 21 Mayıs- 5 Haziran tarihleri arsında DAÜ Lefkoşa İrtibat Bürosu’na yapılabilecek.
Sınava başvurular ayrıca ilan edilecek program çerçevesinde liselere yapılacak ziyaretler esnasında da gerçekleştirilebilecek.

Yeni akademik yılda, DAÜ, Gazi Üniversitesi ile imzaladığı protokol çerçevesinde bu üniversite ile ortak 3+3 Tıp Programı eğitimini de başlatacak. Tıp Fakültesi için ilk yılda KKTC’den 10, Türkiye ve üçüncü ülkelerden 50’şer olmak üzere toplam 110 öğrenci kabul edilmesi hedefleniyor.

Tıp Fakültesi öğrencileri eğitimlerinin ilk 3 yılı DAÜ’de geriye kalan 3 yılı da Gazi Üniversitesi’nde tamamlayacaklar.

Geçen yıllarda olduğu gibi meslek lisesi mezunları ilgili alanlarda olmak üzere 2 yıllık programlara sınavsız kayıt yaptırabilecekler.

DAÜ Giriş ve Burs Sınavı ile ilgili olarak Tower Bar’da basın toplantısı düzenlendi.

DAÜ Tanıtım ve Gelişimden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Nadiri, üniversitenin bu yıl da büyüme ve gelişmesini sürdürdüğünü ifade ederek, bu yıl açılacak Tıp Fakültesi ve diğer yeni bölümlerle birlikte 11 fakülte 4 yüksek okul ve İngilizce Hazırlık Okulu ile öğrencilere geniş yelpazede uzmanlaşma olanağı sağladıklarını ifade etti.
Meslek seçimi kadar üniversite seçiminin de büyük önem taşıdığını kaydeden Nadiri, üniversite adaylarının seçim yaparken üniversitelerin uluslar arası akreditasyonları ve başarılarını yakından takip etmeleri gerektiğini söyledi.

DAÜ’nün ihtiyaç duyulan alanlarda uluslararası eğitim vermeye devam ettiğini kaydeden Nadiri, “DAÜ, dünya genelinde rekabet edebilecek standartlarda eğitim veriyor” dedi.
DAÜ’nün bir çok fakülte ve bölümünün uluslararası akreditasyona sahip olduğunu kaydeden Nadiri, DAÜ’nün dünya genelindeki 10 bin üniversite arasında 1025, Avrupa’daki en iyi 500 üniversite arasında 437, Türkiye’deki yaklaşık 180 üniversite arasında da 17’inci sırada yer aldığını kaydetti.

Tıp Programı’nı önümüzdeki akademik yıldan itibaren başlatarak, Tıp Fakültesi’ni aktif hale getireceklerini söyleyen Nadiri, 3+3 formülünün benimsenmesinin nedeninin, KKTC’deki nüfusun azlığı nedeniyle tıp eğitimiyle ilgili vakaların kısıtlılığı olduğunu, bu nedenle öğrencilerin ikinci 3 yıl eğitimini Ankara’daki Gazi Üniversitesi’nde tamamlayacaklarını kaydetti.

Nadiri, tıp eğitimi yanında önümüzdeki akademik yılda Mühendislik Fakültesi’ne bağlı Türkçe dilinde İnşaat Mühendisliği lisans programı, İletişim Fakültesi’ne bağlı Türkçe dilinde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık lisans programı, Eğitim Fakültesi’ne bağlı Türkçe dilinde Zihin Engellileri Öğretmenliği lisans programıyla, Sağlık Hizmetleri Yüksek Okulu’na bağlı Türkçe Anestezi ve İlk Acil Yardım ön lisans programlarının açılarak eğitime başlayacağını ifade etti.

Nadiri, lise eğitimlerini KKTC’de tamamlayan ancak KKTC vatandaşı olmayan adayların ÖSYM sınavıyla DAÜ’ye yerleşebildiğini hatırlatarak, bu konuda yaptıkları açılımla bu durumdaki öğrencilerin, DAÜ’ye kayıt yaptırırken, KKTC vatandaşlarıyla aynı harç uygulaması yapılacağını söyledi.

Nadiri, DAÜ’nün 33 yıllık tarihinde en yüksek yeni kayıt oranının 4 bin 900 olmak üzere geçen yıl gerçekleştiğini, bu yıl da aynı rakamları tutturacaklarını söyledi.

DAÜ Öğrenci İşlerinden Sorumlu Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Uyguroğlu da, burslarla ilgili bilgi verdi.

Uyguroğlu, giriş sınavı sonucuna göre burslar için taban puan getirildiğini kaydederek, bir çok programa 1’inci turda yerleşen adayların yüzde 100, 2 ve 3’üncü sırada yerleşen adayların yüzde 50, 4, 5, 6 ve 7’inci sıralarda yerleşen adayların yüzde 25 kesintisiz ve koşulsuz burs hakkına sahip olacaklarını ifade etti.